kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2011-06-05
05
czerwiec

BRACTWO NA ODPUŚCIE KALWARYJSKIM WE WIELU

W minioną upalną niedzielę ośmioosobowy umundurowany i uzbrojony pluton naszego bractwa wraz z małżonkami wziął udział w tradycyjnych uroczystościach odpustowych we Wielu. Wiele jest od około 80 lat miejscem do którego udająją się liczne pielgrzymki z terenów Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Tym razem na zaproszenie kustosza Sanktuarium oraz proboszcza Parafii Wiele ks. Jana Flisikowskiego przybyły delegacje pobliskich bractw: Brus, Chojnic, Kościerzyny i Tucholi. Razem 24 braci strzelców. Uroczysta mszę świętą na terenie Kalwarii na Białej Górze odprawił w koncelebrze ks. Leszek Sławoj Głódź - Arcybiskup Metropolita Gdański. 

Motywem budowy Kalwarii był kult matki Bożej Pocieszenia z czasem wzbogacony motywem patriotycznym - upamiętnienienie ofiar I wojny światowej. Inicjatorem i budowniczym Kalwarii był proboszcz ks. Józef Szydzik. Następnie od października 1924 budowę kontynuował ks. płk Józef Wrycza ówczesny proboszcz wielewski. To z jego inicjatywy powstały między innymi: figury wolnostojące i ambona w kształcie łodzi z żaglem.

Ziemię pod sanktuarium ofiarowali gospodarze Białej Góry - Anna i Michał Durajewscy, którzy są pochowani na terenie Kalwarii. W skład Kalwarii wchodzą 23 obiekty: 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona, pustelnia. Większość obiektów została ufundowan przez różne osoby lub społeczności w tym parafie. Wśród nich jest również kaplica, której fundatorem jest parafia tucholska.  Pod względem wielkości i formy kaplice są bardzo zróżnicowane i nawiązują do nurtu architektury modernistycznej. Od 1962 roku Kalwaria Wielewska wpisana jest do rejestru zabytków.
 

 

Zobacz GALERIE

 

 

 

Medal