kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur
28
czerwiec
2008

BERESTECZKO 2008 pierwsza wizyta Polaków od 357 lat

Nasza delegacja gościła na zaproszenie Federacji Niezależnych Kozackich Gromad Ukrainy - Wołyńskiej Siczy Wojska Zaporoskiego z Łucka w Ukrainie w dniach 26-30 czerwca.  W skład delegacji pod dowództwem tucholskich Mariuszów Słomińskiego i Wegnera weszli Bracia z Żor: Zygmunt Niewiadomski, Bogusław Gryta, Ryszard Frajny, Józef Dziędziel, Marian Miśtak, Mosiny: Grzegorz Szydłowski oraz Piły Andrzej Makowski. Zaproszenie otrzymaliśmy w związku z 357 rocznicą bitwy pod Beresteczkiem, na której obchody zjeżdżają Kozacy z całej Ukrainy. Celem zaproszenia było oprócz wspólnego złożenia wieńców na mogiłach również zbliżenie historycznych organizacji kozackich oraz bractw kurkowych. Główne obchody miały miejsce w niedzielę 29 czerwca i zgromadziły wg naszych szacunków ponad 50.000 osób. Po trzygodzinnym nabożeństwie odprawionym przez biskupów Ukrainy pod przewodnictwem Filareta Patriarchy Wszechrusi nad mauzoleum poległych nastąpił przemarsz pod pomnik bitwy. W uroczystościach, oprócz licznie zebranych obywateli wzięło udział wielu polityków, wysokich rangą urzędników administracji rządowej oraz samorządowej. Nie przybyli niestety osobiście Prezydent i Premier a wysłali swoich przedstawicieli. J. Timoszenko odbywała przedłużoną wizytę w Moskwie. W przemówieniach akcentowano wielką rangę jaką ma ta przegrana przez wojska B. Chmielnickiego bitwa dla historii Ukrainy i Polski. Udział polskiej delegacji był pierwszym takim akcentem i spotkał się ze strony zgromadzonych z serdecznym przyjęciem. Jako dowód przyjaźni co chwilę rozlegały się okrzyki „Niech żyje Polska!!!” na co myśmy odkrzykiwali „Sława Ukrainy!!”. Z wielkim zdziwieniem Ukraińcu 
spoglądali na Braci śpiewających razem z nimi hymn Ukrainy ( nauczyliśmy się go napisanego alfabetem polskim fonetycznie). Marszałek kozactwa Dmitro Sahajdak z Kijowa dekoracji Mariusza Wegnera orderem atamana Petro Sahajdacznego za jego wkład w zainicjowanie współpracy polsko – ukraińskiej. Po oficjalnych uroczystościach Bracia zostali zaproszeni do udziału w Kozackim Kole, które historycznie jest władne do podejmowania decyzji w sprawach dotyczących wspólnych działań kozactwa.
Nasza delegacja gościła na zaproszenie Federacji Niezależnych Kozackich Gromad Ukrainy - Wołyńskiej Siczy Wojska Zaporoskiego z Łucka w Ukrainie w dniach 26-30 czerwca. W skład delegacji pod dowództwem tucholskich Mariuszów Słomińskiego i Wegnera weszli Bracia z Żor: Zygmunt Niewiadomski, Bogusław Gryta, Ryszard Frajny, Józef Dziędziel, Marian Miśtak, Mosiny: Grzegorz Szydłowski oraz Piły Andrzej Makowski. Zaproszenie otrzymaliśmy w związku z 357 rocznicą bitwy pod Beresteczkiem, na której obchody zjeżdżają Kozacy z całej Ukrainy. Celem zaproszenia było oprócz wspólnego złożenia wieńców na mogiłach również zbliżenie historycznych organizacji kozackich oraz bractw kurkowych. Główne obchody miały miejsce w niedzielę 29 czerwca i zgromadziły wg naszych szacunków ponad 50.000 osób. Po trzygodzinnym nabożeństwie odprawionym przez biskupów Ukrainy pod przewodnictwem Filareta Patriarchy Wszechrusi nad mauzoleum poległych nastąpił przemarsz pod pomnik bitwy. W uroczystościach, oprócz licznie zebranych obywateli wzięło udział wielu polityków, wysokich rangą urzędników administracji rządowej oraz samorządowej. Nie przybyli niestety osobiście Prezydent i Premier a wysłali swoich przedstawicieli. J. Timoszenko odbywała przedłużoną wizytę w Moskwie. W przemówieniach akcentowano wielką rangę jaką ma ta przegrana przez wojska B. Chmielnickiego bitwa dla historii Ukrainy i Polski. Udział polskiej delegacji był pierwszym takim akcentem i spotkał się ze strony zgromadzonych z serdecznym przyjęciem. Jako dowód przyjaźni co chwilę rozlegały się okrzyki „Niech żyje Polska!!!” na co myśmy odkrzykiwali „Sława Ukrainy!!”. Z wielkim zdziwieniem Ukraińcu spoglądali na Braci śpiewających razem z nimi hymn Ukrainy ( nauczyliśmy się go napisanego alfabetem polskim fonetycznie). Marszałek kozactwa Dmitro Sahajdak z Kijowa dekoracji Mariusza Wegnera orderem atamana Petro Sahajdacznego za jego wkład w zainicjowanie współpracy polsko – ukraińskiej. Po oficjalnych uroczystościach Bracia zostali zaproszeni do udziału w Kozackim Kole, które historycznie jest władne do podejmowania decyzji w sprawach dotyczących wspólnych działań kozactwa.
Medal