kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2012-04-30
30
kwiecień

POGRZEB Ś.P. KS. BISKUPA JANA BERNARDA SZLAGI

W dniu 28. kwietnia 2012r. delegacja naszego bractwa w składzie: br.br. Andrzej Wegner - Starszy, Czesław Wegner - Podstarszy, Marian Andraszak oraz Józef Prostojanek uczetniczyła w Katedrze Peplinskiej w uroczystościach pogrzebowych Ś.P. ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi ordynariusza Diecezji Pelplińskiej. Oprócz  naszej delegacji oraz wielu innych delagacji z całej diecezji i nie tylko, wzięli udział bracia z Chojnic i Kościerzyny. Po uroczystościach nasi bracia zwiedzili wzgórze górujące nad Pelplinem obecnie nazywane Górą Papieską, gdzie przed 13 laty spotkaliśmy sie jako bracia kurkowi w papieżem Janem Pawłem II.

Tak się złożyło, że kilka dni przed śmiercią w piątek 20. kwietnia 2012r. o godz. 1100  delegacja naszego bractwa wraz z ks. Grzegorzem Kielasem - Dziekanem Tucholskim i ks. kan. Ireneuszem Kalfem - Proboszczem parafii pw. Bożego Ciała została przyjęta w Pałacu Biskupim w Pelplinie przez zmarłego ks. biskupa. Bracia kurkowi oraz księża zaprosili Jego Ekscelencję do uczestnictwa w uroczystościach religijnych podczas XVII Europejskich Spotkań w sierpniu tego roku. Zaproszenie zostało przyjęte z zadowoleniem. Na pamiatkę bracia wręczyli ks. biskupowi pamiątkowy medal wybity z okazji Spotkań. Jak się poźniej dowiedzieliśmy kilka godzin po tej wizycie ks. biskup został odwieziony do szpitala a we środę zmarł. 

W osobie ks. prof. Jana Bernarda Szlagi - Biskupa Pelplińskiego stracilismy pasterza naszej diecezji a także wielkiego przyjaciela bract kurkowych. To dzięki Jego poparciu w 1999r. podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Pelplina na Biskupiej Górze delegacja bractw kurkowych z naszej diecezji osobiście wręczyła pamiątkowy pierścień w szkatule z herbami naszych miast. Również cały okres po odrodzeniu się bractw mieliśmy okazję doznawać szczególnego patronatu zmarłego ks. biskupa. Wyrażało się to w szczególności w licznych uroczystościach poświęceń sztandarów, przewodniczeniu uroczystościom z okazji odpustu ku czci Świętego Sebastiana oraz licznych wizytach i spotkaniach.  Nasze bractwo miało ten zaszczyt gościc Jego Ekscelenję podczas poświęcenie witraża Św. Sebastiana w 2006r. oraz podczas Plenarnego Posiedzenia EGS w 2010r. Kilkakrotnie byliśmy gośćmi w Pelplinie.

 

Zobacz GALERIE

 

 

Medal