kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2013-01-25
25
styczeń

150 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

 

Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe oraz Towarzystwo Strzeleckie w Ciechanowcu pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego zorganizowało w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. KBS Tuchola reprezentowali: br. Józef Prostojanek i br. Mariusz Wegner. Byliśmy przyjmowani nader gorąco aczkolwiek temperatura powietrza w dzień trzymała się w okolicy - 14 do - 16*C, a w nocy termometr pokazał -29*C.

Pierwszego dnia obchodów odbyła się konferencja poświęcona 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W programie przewidziano wiele ciekawych wykładów traktujących o różnych aspektach Powstania Styczniowego. Wśród nich wykład zatytułowany – Wpływ polskich powstań narodowych na działalność i tradycje bractw strzeleckich, który przedstawił dr Krzysztof Gwóźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach. Mieliśmy również okazję zwiedzić Muzeum Rolnictwa, a wieczorem wzięliśmy udział w balu królewskim. Atmosferę rozgrzewała wspaniała muzyka uzupełniona degustacją "ducha podlasia" w tradycyjnej postaci. Rozgrzani wspaniałą zabawą oddawaliśmy się w dniu następnym kąpielom śnieżnym, co wydatnie uzdrowiło br. Józefa.

W południe drugiego dnia konferencji udaliśmy się na mszę świętą rocznicową koncelebrowaną której przewodził Antoni Dydycz – biskup diecezji drohiczyńskiej. Msza została odprawiona w zabytkowym XVIII wiecznym kościele znajdującym się na terenie Muzeum Rolnictwa.

 

Zobacz GALERIE

 

Medal