kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2014-03-31
31
marzec

ŚLĄSKIE PEREGRYNACJE

 

 

Ostatnie dni marca 2014 roku były bardzo bogate w ważne wydarzenia dla ruchu bractw strzeleckich, a miały one miejsce na Górnym Śląsku. Najpierw w sobotę 29. marca w Bytomiu odbywała się Konferencja Historyczno - Programowa Zjednoczenia. Konferencja rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ks. prof. Jana Kopca - Biskupa Gliwickiego. Po nabożeństwie delegacje bractw kurkowych  ze sztandarami i w towarzystwie Górniczej Orkiestry Dętej z Bytomia przemaszerowały kolumną  ulicami do okazałego budynku Urzędu Miejskiego. Tam Prezydent Bytomia Damian Bartyla przekazał symboliczne klucze do magistratu hetmanowi bytomskiego Bractwa Kurkowego Janowi Świgostowi. Konferecja była połaczona z rocznym zebraniem Komandorii V Rycerstwa Świętego Sebastiana. Oprócz polskich bractw, udział wzięli przedstawiciele bractw z Ukrainy i Czech. W sali posiedzeń Rady Miejskiej w Bytomiu przedstawiono następujące referaty:

1. ks. prof. dr hab. Jan Kopiec - Święty Sebastian patron Braci Kurkowych i Rycerstwa Świętego Sebastian,

2. dr inż Jerzy Wypych - Dzioałaność bractw kurkowych  jako krzewicieli idei patriotyzmu, tradycji oraz wartości kulturowych.

3. dr Dariusz Woźnicki - europejskie tradycje zakonów rycerskich i orderowych na przestrzeni wieków.

4. dr Ireneusz Szpara - historia i tradycje Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego na płaszczyźnie krzewienia kultury i patriotyzmu.

5. prof. czesław Dźwigaj - budowa pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu.

6. dr inż Kazimierz Krawiarz droga polskich bractw do EGS.

7. dr hab. Małgorzata Durbas - historyczne uwarunkowania powstania w XVIII w. dynastii habsbursko - lotaryńskiej.

8. Andrzej Wegner - europejska idea historycznych bractw strzeleckich.

Po południu uczestnicy konferencji w sali im. Adama Didura obejrzeli specjalnie przygotowany program w wykonaniu orkiestry i solistów Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Tadeusza Serafina. Atrakcją wieczoru było zwiedzanie Komkleksu Zamkowego w Starych Tarnowicach z ekspozycją dawnego rzemiosła a także biesiada na Zamku. Organizatorem konferencji było Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, która wpisana była w obchody 760-lecia lokacji Bytomia. Bractwo tucholskie reprezentowali br. Andrzej Wegner z małżonką Iwoną.

Z kolei w niedzielę 30. marca w Zabrzu odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru tamtejszego Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego. W tym wydarzeniu wzięła udział delegacja naszego bractwa ze sztandarem w składzie br.br. Czesław Mientki, Józef Prostojanek i Grzegorz Wiese. Uroczystości rozpoczęły się od części oficjalnej w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych z Małgorzatą Mańką-Szulik prezydentem Zabrza i Adrzejem Pilotem, wicewojewodą śląskim, na czele. Nastepnie w kościele pw. Świętej Anny dokonano ceremonii poświęcenia sztandaru. Nie lada gratką dla wszystkich gości była mozliwość zwiedzania zabytkowej kopalni węgla kamiennego "GUIDO" w Zabrzu. Ten ważny dzień zakończyła wspólna biesiada.

 

Zobacz GALERIE
 

 

 

Medal