kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2009-09-02
02
wrzesień

LAS WAS POWITA A LUDZIE UGOSZCZĄ

W ostatni weekend 28-30. sierpnia w miejscowości Molenbeersel w belgijskiej Gminie Kinrooi odbyły się XVI Europejskie Spotkania Historycznych Strzelców. W tej imprezie wzięła udział liczna delegacja z Tucholi. W jej skład wchodzili zarówno przedstawiciele urzędów odpowiedzialni za promocję a także przedstawiciele różnych stowarzyszeń, z którymi współpracują bracia kurkowi.

 

     Byli to członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego "Cisowy Łuk", Cechu Rzemiosł Różnych, Tucholskiej Izby gospodarczej, Zespół Sygnalistów Myśliwskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej, Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, Borowiackiego Towarzystwa Kultury oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tucholi i Urzędu Miejskiego w Tucholi. Na czele tej części delegacji stał Pan Tadeusz Kowalski Burmistrz Tucholi.

     Również delegacja Bractwa była liczna bowiem wraz z członkami rodzin liczyła 28 osób. Do Kinrooi pojechali: Marian Andraszak, Sławomira i Zbigniew Chrustowscy, Andrzej Cybulski, Urszula i Kazimierz Dereszyńscy, Krystyna i Ryszard Felscy, Jan Gornowicz, Anna Gornowicz, Piotr Latzke, Maria i Krzysztof Łukaszewiczowie, Włodzimierz Malinowski, Czesław Mientki, Henryk Mąka, Jerzy Polaszek, Ewa i Mariusz Słomińscy, Edward Swoiński, Iwona i Andrzej Wegner, Urszula i Czesław Wegner, Monika Wegner, Grzegorz Wiese.

     Spotkania rozpoczęły się w piątek posiedzeniami różnych gremiów Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców (EGS), w których uczestniczył Andrzej Wegner – Starszy tucholskiego Bractwa, jednocześnie członek Zarządu EGS. Następnie w godzinach popołudniowych odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia Spotkań. Na jednym z masztów zawisła, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego flaga polska. Na tej uroczystości i później na zabawie pod wielkim namiotem bawiło się tego dnia ok. 5 tys. uczestników.

     Kolejny dzień tj. sobota to tradycyjnie najważniejszy dzień Spotkań. Tego dnia odbywają się strzelania w tym o tytuł Europejskiego Króla Historycznych Strzelców. Do tej rywalizacji stanęło około 600. strzelców reprezentujących różne federacje strzeleckie krajowe bądź regionalne.Nasze bractwo w strzelaniu królewskim reprezentował obecny król br. Piotr Latzke. Królem został przedstawiciel jednej z federacji niemieckich Mario Geissler z St. Sebastianus Schützenbruderschaft e.V. z miejscowości Leutesdorf . Następnie po uroczystej mszy świętej koronacyjnej na królewskim balu bawiło się już 12 tys. ludzi w tym wielu okolicznych mieszkańców.

     W niedzielę zgodnie z ustaloną tradycją odbywa się wielka parada bractw ulicami miasta. Tym razem w słoneczny i ciepły dzień w ciągu 6 godzin maszerowało lub oglądało pochód na trasie ok. 30 tys. ludzi. W trakcie zamykającej Spotkania uroczystości zdjęta z głównego masztu flaga Gminy Kinrooi została przekazana Tadeuszowi Kowalskiemu Burmistrzowi Tucholi, który następnie w swoim wystąpieniu zaprosił wszystkich do Tucholi za 3 lata a zakończył słowami „ przybywajcie las was powita a ludzie ugoszczą”. 

     Te słowa były też głównym hasłem stoiska promocyjnego naszego miasta i regionu, które funkcjonowało w pawilonie wystawienniczym na terenie Spotkań. Stoisko odwiedziły tysiące uczestników imprezy, wydano ponad 8 tys. zaproszeń wydanych przez bractwo oraz wiele różnych materiałów promocyjnych. Wspaniale wyglądała prezentacja rękodzieła artystycznego. Udział przedstawicieli rzemiosła i przedsiębiorców był okazją do wielu rozmów w tych dziedzinach. Szczególne owacje i oklaski towarzyszyły występom „Bysławskim Frantówkom” oraz sygnalistom myśliwskim z zespołu „Jenot”.

     Bracia z Tucholi jak również przedstawiciele urzędów oraz strażacy spędzili sporo czasu na podglądaniu wielu rozwiązań technicznych i organizacyjnych oraz atrakcji artystycznych zaprezentowanych przez organizatorów. Wszystko po to aby za 3 lata impreza w Tucholi wypadła równie imponująco i bez zarzutu. Wszyscy uczestnicy tucholskiej delegacji zgodnie podkreślają, iż była to największa impreza, w której uczestniczyli. Równocześnie zaś doskonała okazja do promocji naszego miasta i regionu czego widomym dowodem były liczne pytania o możliwości noclegowe w Borach Tucholskich.

     Bractwo składa serdeczne podziękownie wszystkim osobom, instytucjom oraz organizacjom, których pomoc i zaangażowanie przyczyniły się do wspaniałej prezentacji naszego miasta, regionu i bractwa.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć »

Medal