kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2010-04-14
14
kwiecień

BRAT ANDRZEJ WEGNER NOWYM WICEPREZYDENTEM EGS

W dniach 09 – 10 kwietnia 2010r. odbyło się kolejne Plenarne Posiedzenie Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców - EGS. Posiedzenie miało miejsce w Niemczech w miejscowości Gimborn. Gospodarzem i organizatorem było miejscowe Bractwo Strzeleckie, które obchodzi w tym roku 400 lecie powstania. Region V EGS reprezentował br. Andrzej Wegner - Sekretarz Regionu - Członek Prezydium wraz małżonką Iwoną.  W skład delegacji Zjednoczenia wchodzili br. Adam Gołembowski – Prezes, br. Paweł Przychodniak – Marszałek, br. Jerzy Wypych – delegat oraz br. Mariusz Thomas.

Plenarne Posiedzenia a wcześniej Prezydium i Kapituła Zakonu Świętego Sebastiana zajmowały się wieloma sprawami tej europejskiej federacji. Najważniejszą sprawą formalnej części spotkania było podjęcie uchwały o zmianach w statucie EGS. Zmiany wynikają ze zmiany ustawy o stowarzyszeniach w Holandii, gdzie jest zarejestrowana EGS co pociąga za sobą konieczność dostosowania zapisów statutu do zgodności z prawem. Pracami zajmowała się komisja Prezydium, które trwały prawie rok. W wyniku zmian statutu liczba stanowisk Wiceprezesa wzrosła do 3 osób. W związku z tym Plenarne Posiedzenia powołało na wniosek Prezydium brata Andrzeja Wegnera na funkcję Wiceprezydenta Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców – EGS na 6 letnią kadencję.  

Tucholskie bractwo będzie w tym roku gospodarzem kolejnego Plenarnego Posiedzenia w dniach 19 -22 sierpnia. W związku z tym br. Andrzej Wegner jako Starszy Bractwa zdał relację z przygotowań do tego wydarzenia.              

Równoczesnie przedstawiona została rzeźba przedstawiająca męczeństwo Świętego Sebastiana, która jest darem europejskich historycznych strzelców  dla budującej się w Krakowie kaplicy w Centrum Jana Pawła II   "NIE LĘKAJCIE SIĘ". Rzeźba zostanie poświęcona w trakcie uroczystej mszy świętej w dniu 20. sierpnia 2010r w Tucholi i oficjalnie przekazana krakowskiemu Bractwu Kurkowemu.                                                    

Uroczysty charakter miały jubileuszowe obchody bractwa z Gimborn. Odbyło się spotkanie przedstawicieli miejscowych władz powiatu i gminy z licznymi gośćmi z zagranicy, zaproszonymi sąsiednimi bractwami oraz prawie 500 członkami zasłużonego bractwa. Wieczorem odbył się koncert oraz biesiada. Delegacja polskich braci strzelców odbyła serdeczne spotkanie z Mario Geisslerem aktualnym Europejskim Królem Strzelców, który udekorował braci kurkowych swoim medalem. Miejscowość Gimborn liczy obecnie 25 mieszkańców. Znajduje się w niej zamek wraz z kompleksem zabudowań towarzyszących. Pomimo tak niewielkiej liczby mieszkańców Gimborn stanowi historyczne centrum powiatu Oberbergisches Landkreis. Przez około 200 lat znajdował się tu centralny ośrodek władzy dla hrabstwa o tej nazwie.

W trakcie obrad dotarła do naszej delegacji tragiczna wiadomość o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem i śmierci Prezydenta R.P. wraz z małżonką oraz wielu wysokiej rangi urzędników państwowych, parlamentarzystów, duchownych i generalicji. Na wniosek polskiej delegacji zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych.

Zobacz GALERIE

 


 

 

Medal