kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2010-07-10
10
lipiec

BRAT HENRYK MĄKA NOWYM KRÓLEM KURKOWYM

Po raz kolejny, tym razem 15. bractwo tucholskie w swojej powojennej historii ma nowego Króla Kurkowego. Po "morderczej" rywalizacji w 21. kolejce po oddaniu 506 strzałów  najcenniejsze trofeum, czyli kura celnym strzałem strącił brat Henryk Mąka. Tradycyjnie już  w okolicach święta patronki miasta Świętej Małgorzaty nasze bractwo organizowało obchody 15 lecia reaktywowania połączone ze strzelaniem królewskim. Na nasze uroczystości w dniach 8 -10 lipca przybyli licznie nasi przyjaciele z kraju i zza granicy.

Najliczniejszą i najbardziej okazałą grupę stanowili członkowie Zrinskiej Gardy Cakovec z Chorwacji. W delegacji z Cakovca znajdował się również zastępca burmistrza tego miasta Zoran Vidović. Tradycyjnie odwiedzili nas przedstawiciele Kozackiego Bractwa Strzeleckie z Łucka na Ukrainie. Delegacje polskich bractw strzeleckich, którym przewodził br. Adama Gołembowski Prezes Zjednoczenia przybyły do nas z: Żor, Tarnowskich Gór, Piły, Gdyni, Chełmna, Czarnego, Starogardu Gdańskiego, Brus, Chojnic, Sępólna Krajeńskiego.

W piątek 9. lipca w godziana przedpołudniowych odbyło się spotkanie naszego bractwa wraz z zagranicznymi gośćmi  u Burmistrza Tucholi p. Tadeusza Kowalskiego. Następnie nasi goście uczestniczyli w wycieczce turystycznej po Borach Tucholskich. Następnie po południu o godz. 17.00 w Śliwicach w kościele pw. Świętej Katrzyny odprawiona została uroczysta msza święta w intencji bractwa i gości skąd razem z orkiestrą udaliśmy się na festyn strzelecki zorganizowany wspólnie z Kurkowym Bractwem Strzeleckim z Gdyni oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Śliwicach. W programie przewidziano turniej strzecki dla braci kurkowych oraz dla mieszkańców Śliwic.

Następnego dnia w sobotę 10. lipca od godziny 10.00 na strzelnicy w Bladowie odbywał się turniej strzelecki. Strzelano do tarcz: Mieczy Grunwaldzkich, Burmistrza Tucholi, Bractwa oraz Jubilatów. Ustępujący król Piotr Latzke zaprosił wszystkich gości oraz całe bractwo na pożegnalny poczęstunek do siedziby bractwa. Zasłużonych braci br. Adam Gołembowski udekorował medalami Krzyża Zasługi Zjednoczenia. Odznaczenia otrzymali: Krzyż Oficerski br. Zbigniew Chrustowski, br. Edward Swoiński, br. Marian Andraszak, Krzyż Rycerski br. Marian Puk, br. Henryk Mąka, br. Jerzy Biernacki, br. Jan Gornowicz, br. Kazimierz Dereszyński.  Spod siedziby z orkiestrą dętą OSP ze Śliwic przemaszerowaliśmy ulicami miasta na nowo odrestaurowany Rynek skąd po oddani kilku salw karabinowych oraz  armatnich kolumna dotarła do Parku Zamkowego. Tam w historycznej scenerii fragmentów dawnego tucholskiego zamku odbyło się wręczenie nagród w konkurecjach turniejowych oraz strzelanie królewskie. Na zakończenie dnia bractwo oraz goście bawili się na Raucie Królewskim. 

 

Zobacz GALERIE

Medal