kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2010-09-11
11
wrzesień

ODSIECZ WIEDEŃSKA NA KASZUBACH

Jak co roku w drugą niedzielę września  w Brzeźnie Szlacheckim zorganizowano imprezę plenerową na pamiątkę udziału  chłopów kaszubskich w bitwie pod Wiedniem przeciw Turkom.

Kaszubi w chwili zagrożenia Europy, a właściwie wiary chrześcijańskiej, sami organizowali oddziały wojsk, które zgłaszały się do króla. Tak właśnie było na Gochach, gdzie na wezwanie siostry króla, starościny Człuchowa Anny Radziwiłł, w Brzeźnie Szlacheckim hrabia Teodor Andrzej Grabowski zebrał oddział młodych mężczyzn i ruszył pod Wiedeń.

 Impreza, jak co roku, odbyła się na skraju wsi, jednak pierwszym punktem programu była uroczysta msza święta w miejscowym, zabytkowym kościele z udziałem rycerstwa. Uroczysty charakter nabożeństwa podkreśliła także jej intencja i liturgia w języku kaszubskim.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi w składzie: Marian Andraszak, Ryszard Felski żoną, Mariusz Słomiński z żoną, Grzegorz Wiese, Czesław Wegner z żoną i Mariusz Wegner z żoną po raz pierwszy uczestniczyło w tych uroczystościach. Bracia  zainteresowali uczestników swoim stoiskiem informacyjnym, bronią czarnoprochową i armatą bracką. Dla sponsorów imprezy i radnych KBS w Tucholi zorganizowało  konkurs strzelecki z broni czarnoprochowej i ufundowało okolicznościową tarczę dla zwycięzcy, którą zdobył Andrzej Wirkus mieszkaniec Brzeźna Szlacheckiego.

Zobacz GALERIE

 

Medal