kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2011-01-29
29
styczeń

ROCZNICA POWROTU TUCHOLI DO MACIERZY - 29. STYCZNIA 2011

 

29. stycznia 1920 roku do Tucholi wkroczyły jednostki Frontu Pomorskiego Wojska Polskiego pod dowództwem generała Józefa Hallera. Po prawie 150 latach niewoli tj. od I rozbioru Polski w 1772r. Tuchola wraz z częścią Pomorza wróciły do polskiej Macierzy. Dla upamiętnienia tej ważnej daty co roku odywają się uroczystści jej  poświęcone.

W ten mroźny dzień zgromadzili się licznie Tucholanie  na uroczystej mszy świętej w kościele pw. Bożego Ciała. Nabożeństwo zostało odprawione w koncelebrze przez 6 kapłanów w tym trzech tucholskich proboszczów. Kazanie wygłosił ks. Ireneusz Kalf miejscowy proboszcz. W swej homilii nawiązał do wspomnień tamtych dni w wymiarze duchowym i patriotycznym. Na zakończenie wszyscy odśpiewali uroczyste "Te Deum Laudamus".

Nastepnie przed pomnikiem Patronki Miasta Świętej Małgorzaty liczne delegacje złożyły kwiaty będące wyrazem hołdu dla tych, którzy swoją ofiarą doprowadili do odzyskania wolności. Okolicznościowe słowa skierował do zebranych Pan Tadeusz Kowalski Burmistrz Tucholi.

Delegacja bractwa ze sztandarem uczestniczyła w tych uroczystościach składając wiązankę kwiatów u stóp  Patronki. Wartę honorową przy pomniku sprawowali bracia kurkowi z bronią.

 

Zobacz GALERIE

Medal