kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2011-07-08
08
lipiec

ŚWIĘTO BRACTWA

 

Tegoroczne święto bractwa miało szczególny charakter i oprawę. Całość uroczystości pod nazwą " Międzynarodowy Przegląd Tradycji i Obyczajów Historycznych Bractw Strzeleckich - widowisko historyczne",  zaplanowano na 2 dni. A tak oto wyglądał program:

Czwartek 07.07.2011   

Powitanie delegacji zagranicznych                                                                                                                                                               

Piątek 08.07.2011

1100  spotkanie z władzami miasta i regionu w Urzędzie Miejskim

1230  zbiórka na Placu Wolności

- przegląd bractw

- odprawa warty miejskiej

 - rozprowadzenie wart

  - saluty

1415  turniej strzelecki - Małpi Gaj

1600  przemarsz ulicami miasta w tym złożenie wieńca pod Mauzoleum Pomordowanych w Rudzkim Moście

1700  msza święta w Kościele p.w. Bożego Ciała

1745  przemarsz ulicami miasta

1815  pożegnanie ustępującego Króla Kurkowego A.D. 2010

Sobota 09.07.2011 

900 - 1400  spływ kajakowy Brdą

1000 - 1300  posiedzenie delegatów Regionu V EGS

1200 - 1600  turniej strzelecki o "Miecze Grunwaldzkie"  - strzelnica w Bladowie

1700  Strzelanie Królewskie - Park Zamkowy

1930   proklamacja Króla Kurkowego A.D. 2011, wręczenie nagród zwycięzcom strzelań - scena w Parku Zamkowym

2030   Raut królewski

Zgodnie z naszą tradycją z ostanich lat zaprosiliśmy zaprzyjaźnione z nami bractwa strzeleckie z Polski oraz innych europejskich krajów. Mieliśmy ogromny zaszczyt, że nasze zaproszenie przyjęli następujący goście z : Austrii - Oberoestereichische Prangerschuetzenverband, Belgii - Schuttersgilde z Genk i Konrooi, Chorwacji - Pożeska Gradanska Straża, Czech - Sbor Loketskych Ostrostrelcu i Sbor Rakovnickych Ostrostrelcu, Niemiec - Kreisschuetzenverband Peine oraz Ukrainy - Kozackie Strzeleckie Bractwo z Łucka. Kozakom z Łucka towarzyszyły ukraińskie zespóły folklorystyczne "Jasoczki" - taneczny i "Mariczki" - wokalny. Polskie bractwa były reprezentowane przez przedstawicieli z: Brus, Chojnic, Czarnego, Czarnkowa, Gdyni, Piły, Starogardu Gdańskiego, Łodzi, Sępólna Krajeńskiego, Mieściska, Tarnowskich Gór, Wągrowca, Żor. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele miejscowych środowisk, z którymi bractwo utrzymuje przyjacielskie kontakty jak Cech Rzemiosł Róznych. Łącznie, bezpośredni udział wzięło ok. 200 osób.   

Tradycyjnie już rozpoczęliśmy nasze święto od złożenia wizyty władzom miasta. W sali obrad Rady Miejskiej pan Tadeusz Kowalski Burmistrz Tucholi przywitał gości kawą i ciastem. W trakcie miłej rozmowy prowadzonej w kilku językach ( wszyscy się doskonale rozumieli) nasi goście wyrażali podziw dla prowadzonych prac na terenie miasta, które poprawiają jego wizerunek. Towarzyszący nam zespół wokalny z Ukrainy kilkukrotnie przerywał rozmowy śpiewając ukraińskie pieśni i piosenki w tym wspólnie zaśpiewane "Sokoły". Następnie po spacerze w Parku Zamkowym w kolumnie marszowej udaliśmy się na Rynek. Tam, ze względu na panujący upał i duchotę nasi goście zasiedli w ogródkach piwnych racząc się złotym trunkiem. Natomiast nasze bractwo rozpoczęło realizować widowisko "Odprawa warty miejskiej". Kilkukrotne salwy z karabinów oraz naszej armaty wywołały wielu mieszkańców i turystów na Plac. Cieszyło się to widocznym aplauzem, czego wyrazem były liczne fotografie z bractwem. Po zakończeniu tej części przejechaliśmy do "Małpiego Gaju", gdzie miało odbyć się strzelanie do kura. Strzelmistrz bractwa Mariusz Wegner przygotował stanowisko strzeleckie oraz kulochwyt w taki sposób jaki w przyszłym roku będzie obowiązywał w trakcie strzelania o tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych. Zwycięzcą tego strzelania został nasz brat Grzegorz Wiese a kolejne miejsca zajęli: br. Jacek Wicher z Tarnowskich Gór oraz Damir Fraisberger z Pożegi (Chorwacja). W trakcie strzelanie zaczał padać deszcz. który pokrzyżował nam nieco plany tak, że zamiast przemarszu pod pomnik i do kościoła pojechaliśmy tam autobusem. Mszę Swiętą w intencji bractwa oraz protektora europejskich strzelców zmarłego niedawno dra Otto von Habsburga, w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała odprawił ks. Ireneusz Kalf proboszcz tej parafii w asyście ks. Mykoły Ginajło. W trakcie nabożeństwa przestało padać i wypogodziło się tak, że wraz z orkiestrą dętą ze Śliwic przemaszerowaliśmy do naszej siedziby przez nasze miasto. Tam przywitał nas br. Henryk Mąka  - ustępujący Król Kurkowy , który zaprosił wszystkich na swoją pożegnalną biesiadę wraz z tańcami. Takim akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień naszego święta.

 

Zobacz GALERIE

Medal