kur Bractwo Kurkowe Tuchola kur

2011-07-09
09
lipiec

BRAT WŁODZIMIERZ MALINOWSKI NOWYM KRÓLEM KURKOWYM

 

W sobotę 9. lipca w kolejny dzień naszego święta najważnieszym punktem programu było strzelanie o tytuł Króla Kurkowego. W Parku Zamkowym, króry od kilku lat jest widownią tych zmagań, zgromadzili się tucholscy bracia oraz goście i sympatycy. Do strzelania przystąpiło 28 braci. Po oddaniu ponad 200 strzałów spadła ostania (dosłownie !!! ) drzazga z kura, która tkwiła się jeszcze na kulochwycie. Tym, który tego dokonał był br. Włodzimierz Malinowski. Jego rycerzami zostali br.br. Andrzej Cybulski i Zenon Poturalski. VIVAT KRÓL !!!

Lecz wcześniej, od 900 odbył się spływ kajakowy rzeką Brdą z miejscowości Brda do Woziwody. Nasi goście podziwiali uroki przyrody Borów Tucholskich. Niektórzy już któryś raz z kolei. W tym czasie w naszej siedzibie odbyło się pierwsze posiedzenie delegatów Regionu V Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców EGS. Wzięli w nim udział delegaci reprezentujący następujące federacje: Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. reprezentowali br. Adam Gołembowski - Prezes oraz  Mariusz Thomas, Savez Povijesnih Postrojbi Hrvatske Vojske - Vatroslav Bekafigo i Damir Fraisberger, Sjednoceni Ostrosrelcu Zemi Koruny Ceske - Eduard Filip i Albert Van Wasemael. Jako goście Viktor Fedosjuk i Mykoła Ginajło - przedstawiciele Kozackiego Bractwa Strzeleckiego z Łucka. Posiedzeniu przewodniczyli br. Andrzej Wegner  - wiceprezydent EGS i br. Paweł Przychodniak sekretarz Regionu V jako przedstawiciele Prezydium EGS. Zebrani delegaci jednogłośnie przyjęli wniosek braci kozaków w sprawie przystąpienia do EGS. 

    O godzinie 1200 na strzelnicy w Bladowie rozpoczął się turniej strzelecki o Miecze Grunwaldzkie. Strzelano również do tarcz: Burmistrza Tucholi, Starosty Tucholskiego i Bractwa. Wyniki strzelań do poszczególnych tarcz przedstawiają się następująco:
 

Tarcza Burmistrza Królewskiego Miasta Tuchola

I – CZESŁAW WEGNER – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tuchola

II – JERZY HOPPE – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tuchola
III – JACEK WICHER – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tarnowskie Góry
 
Tarcza Starosty Tucholskiego  

I – DARIUSZ LEWANDOWSKI – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Łódź
II – KAZIMIERZ LASKOWSKI – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Starogard Gd.
III –JERZY HOPPE – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tuchola
 
Tarcza Bractwa
I – HENRYK MĄKA – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tuchola
II – MARIUSZ WEGNER – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tuchola
III – EDWARD SWOIŃSKI – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Tuchola

Tarcza Mieczy Grunwaldzkich

I – MILAN SOMOL – Sbor Rakovnickich Ostrostrelcov CZECHY
II-  JERZY MAŁKA – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Czarne
III- WOJCIECH WOŹNIAK  – Kurkowe Bractwo Strzeleckie Mieścisko

Po zakończeniu strzelania wszyscy udali się do Parku Zakowego na wspomniane już wyżej emocjonujące widowisko. Proklamacja Króla Kurkowego A.D. 2011 oraz wręczenie nagród zwycięzcom strzelań odbyło się na scenie znajdującej się w parku tuż przed uroczystym aktem otwarcia 52. Dni Borów Tucholskich. Na uroczystość przybyli m. in. p.Jarosław Katulski - Poseł Ziemi Tucholskiej do Sejmu R.P., p. Tadeusz Zwiefka - Poseł do Parlamentu Europejskiego, p. Tadeusz Kowalski - Burmistrz Tucholi, p. Wiktor Metkowski - Wicestrosta Tucholski, p. Jan Przybysz - członek Zarządu Powiatu. Wręczenia nagród dokonali fundatorzy w asyście władz bractwa. W imieniu Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. za istotny wkład w rozwój bractw strzeleckich, dekoracji Krzyżami Rycerskimi Orderu Zasługi Zjednoczenia br. Paweł Przychodniak udekorował: p. Jarosława Katulskiego oraz br. br. Ryszarda Felskiego, Zenona Pobłockiego i Grzegorza Wiese. Następnie w wszyscy uczestnicy w kolumnie marszowej udali się do siedziby bractwa na oczekiwany i zasłużony całodziennym trudem Raut Królewski, który zakończył oficjalne obchody naszego święta.


Zobacz GALERIE 

Medal